• Základní škola Valašské Klobouky

• Škola otevřená všem

• Společně proti COVIDU

• 30.09.2020 21:10
          • Během několika uplynulých dnů někteří žáci a zaměstnanci naší školy  onemocněli virem Covid-19. I když se tito lidé určitě nepřáli nakazit tímto novým druhem chřipky, realita je pro ně jiná a jsou nemocní.
          •           Podle všech dostupných informací všichni zvládají nákazu bez větších problémů. Není proto nutné nijak propadat panice nebo dokonce svým nakaženým spolužákům nadávat a posmívat se jim. Nikdo z takto postižených lidí si nezaslouží naše výčitky nebo odsuzování. Nikdo z nás totiž nemůže ani vyloučit, že se ocitne na druhé straně barikády – mezi nakaženými. Platnější budou v této době slova podpory, účasti nebo jakákoliv snaha pomoci.

Proto všechny vyzýváme, abychom se v této problémové době semkli a táhli za jeden provaz! Společně začněme tím nejdůležitějším – prevencí. Současná zkušenost nám ukázala, že důsledné dodržování zvýšených hygienických pravidel, představuje onu úzkou hranici mezi zdravím a nemocí. Zejména vás znovu nabádáme k důslednému nošení roušek ve společných prostorách a to i během výuky. Děti na prvním stupni chceme požádat, zda by v této důležité preventivní aktivitě nepodpořili své starší spolužáky, kteří toto nařízení, omezující pouze naše pohodlí, již dodržovat musí. Nabádáme vás také k dodržování rozestupů v jídelně a nemíchání třídních kolektivů během přestávek a oběda. Těmito nepopulárními opatření chráníme především ty, pro které by tato nemoc znamenala vážné zdravotní komplikace nebo dokonce ohrožení jejich života. Jde zejména o starší a nemocné lidi, naše přímé rodinné příslušníky nebo alespoň příbuzné.

Tato nová zkušenost může odhalit naši sobeckost, pohodlnost, překrucování a nerespektování dohodnutých pravidel. Na druhou stranu můžeme zjistit, kolik máme kolem sebe skutečných přátel a kamarádů, kteří svým svědomitým přístupem dokážou ochránit před onemocněním nejen sebe, ale především celé své okolí. Bohužel žádná snadnější „střední“ cesta není.

V případě potřeby se nebojte mluvit o svých obavách z nákazy s učiteli, spolužáky a rodiči. Obrátit se můžete i na naše poradenské pracoviště nebo na schránku důvěry. Věřte, že v tom nejste sami!

Milí žáci, učitelé, zaměstnanci školy. Jsme v tom společně a záleží jen na nás, kterou „tvář“ ukážeme svému okolí. Buďme prosím k sobě navzájem zodpovědní a ohleduplní. Tyto lidské vlastnosti jsou totiž viditelné, i když zůstanou skryty pod rouškou.

Mgr. Jiří Dohnal (metodik prevence)

• Aktuální informace

• Přípravná třída pro školní rok 2024/2025