• Základní škola Valašské Klobouky

• Škola otevřená všem

• Kouzlo mluveného slova

• 29.04.2018 17:23
          • Druhý ročník soutěže „Kouzlo mluveného slova“ odstartoval.
          • Ve středu 25. 4. 2018 a ve čtvrtek 26. 4. se sešli žáci 2. - 5. třídy, aby soutěžili v mluveném projevu.

Rétorika neboli řečnictví je nejstarší jazyková disciplína, která proslavila mnohé učence starověkého Řecka. Během výuky českého jazyka se snažíme řeč a slovní zásobu dětí rozvíjet a podporovat různými způsoby. Druhý ročník soutěže „Kouzlo mluveného slova“ měl děti dále motivovat ke kultivovanému a promyšlenému projevu.

Děti od druhého ročníku zkoušely ve svých třídách mluvit po stanovený čas na dané téma. Obtížnost byla dána věkem, nejmladší využívaly k projevu návodné obrázky, nejstarším už musela stačit část věty. Z třídních kol vzešlo několik vybraných žáků, kteří se utkali v mluveném projevu ve školní soutěži. Žáci 4. a 5. tříd ve středu 25. 4. odpoledne. Každou třídu zastupovali dva žáci, jejichž výkony posuzovala čtyřčlenná porota složená z pedagogů Věry Balouškové a Jany Františákové a hostů Jaroslavy Pechancové a Jiřiny Šimoníkové. Po dobu 3 minut žáci mluvili na téma, které si předem vylosovali. Soutěžící i porota byla svědkem zajímavých a netradičních myšlenkových asociací a bylo vidět, že se soutěžící s jakkoliv obtížným úkolem dokážou vyrovnat.

Nejlepší trojici vytvořili:

1. místo: Jakub Vaculín (5. B)

2. místo: Lucie Manová (5. A)

3. místo: Tereza Jahodová (4. D)

Cenu poroty získala Julie Dohnalová z 5. C.

Výsledek obrázku pro clipart camera

Ve čtvrtek 26. 4. se ke slovu dostali žáci 2. a 3. tříd. Svůj mluvený projev vedli podle obrázkové osnovy a snažili se vymyslet krátký příběh. Jejich projev byl stanoven na dobu 2 min. Děti se s nelehkým úkolem „popraly“ velmi dobře, zabíhaly do abstraktních myšlenek, obrázek rozvíjely podle svých rozumových schopností. Zkušená porota ve složení Věra Baloušková, Ladislava Jařabová a Jiřina Šimoníková, vybrala mezi nejlepší tyto žáky:

1. Dominik Tomeček (3. B)

2. Patrik Ridoško (2. C)

3. Lýdie Rumanová (2. B)

Cenu poroty získal Radek Novotný ze 2. A

Obě odpoledne nám zpříjemnil, svým pěveckým vystoupením, školní sbor pod vedením p. uč. Magdy Rozmánkové. Porotcům i účinkujícím velmi děkujeme za jejich účast při soutěži a těšíme se na další vzájemnou spolupráci.

Výsledek obrázku pro clipart camera

• Aktuální informace