• Zapomenuté potraviny:Kroupy k zamilování...
      • Zapomenuté potraviny:Kroupy k zamilování...

      • 07.10.2017 12:01
      • Ječné kroupy nesměly chybět ve spížích našich prababiček, poctivá kroupová polévka už ale v našem jídelníčku moc často nefiguruje. Kroupy můžete ochutnat v pátek 13.10.2017​.

      • Nemohu si pomoci, ale kuchyně první poloviny minulého století, kuchyně našich babiček a prababiček, mi přijde často mnohem bohatší než ta dnešní. Ačkoliv se nám do našich současných jídelníčků dere stále více kulinářských inovací, při tom běžném každodenním vaření a stravování se nám často „točí“ dokola to samé. Hlavně co se týče příloh nebýváme příliš kreativní.

        Přílohová nuda
        Uvaříme nějaké to maso a pak už jen přemýšlíme, zda se k tomu více hodí brambory, rýže nebo těstoviny. Když připravujeme českou klasiku, možnosti se smrsknou na knedlíky se zelím.

        S rostoucí oblibou farmářských trhů, specializovaných obchodů a „bio kultury“ se ale zvyšuje i zájem o dnes méně tradiční přílohy. Přeci jen oblíbené hranolky po uvážení nejsou příliš zdravé, navíc pokud je kupujeme hotové mražené, nejsou ani ekonomicky výhodné. A možná i kvůli té nudě v jídelníčku hledáme alternativy. Zatímco třeba kuskus si své místo už získal, je stále více potravin, které jsou u nás v podstatě „doma“, ale které zbytečně opomíjíme. Špalda, pohanka, jáhly a konečně a v neposlední řadě i ječné kroupy.

        Kroupy, které vznikají obroušením ječmene pluchatého, byly dříve zcela běžnou součástí jídelníčku našich babiček a prababiček i mnoha generací před nimi. Nám do dnešní doby jako připomínka těchto časů zbyl vánoční houbový kuba. Osvícenější kroupy přidávají do polévek.

        Ječné kroupy jsou přitom velmi zdravou a na živiny bohatou potravinou. Ječmen obsahuje bílkoviny, zdravé tuky i sacharidy a vlákninu … Pokud ho jíte pravidelně, chrání kůži před záněty (protože obsahuje hodně vitamínu B a křemíku). Ale lze jej používat i zevně – obklad z ječné mouky a mléka můžete přikládat na zánětlivá místa.“ Kromě vitamínů skupiny B a křemíku obsahuje ječmen, potažmo ječné kroupy: selen, fosfor, měď, mangan, vápník, železo, zinek a hořčík. Více živin obsahují, jak to tak bývá, velké kroupy než zpracované malé krupky. Jsou prospěšné jako prevence diabetu 2. typu, neboť jeho pravidelná konzumace snižuje krevní cukr. Kromě hladiny cukru pomáhá snižovat i hladinu cholesterolu. Je tedy vhodný i jako ochrana před arteriosklerózou a srdečními chorobami.

        Ječné kroupy skvěle lepí
        Ječné kroupy při vaření zvětší svůj objem; uvádí se, že až třikrát. Z celkem malého balení tak získáte oběd, možná i několik obědů, pro celou rodinu. Krom běžnějšího užití jako zavářky do polévek maji skvělé pojivové vlastnosti ječných krup: „Když je totiž namelete na masovém strojku, skvěle lepí a jednoduše z nich vykouzlíte výborné placičky či knedlíčky. Jen je to trošku zdlouhavější příprava.“

      • Naspäť na zoznam článkov

Partneři školy

  • Edupage
  • Valašské Klobouky
  • FairTrade
  • Hejného metoda
  • Fraus