Pstruh patří mezi nejoblíbenější ryby-na oběd už tento pátek 3.11.2017
- 30.10.2017 21:34
Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss, angl. rainbow trout) patří do čeledi lososovitých, má tedy blízko k většímu lososu obecnému.
Je to menší dravá ryba, která žije v potocích a díky tomu není tolik cítit rybinou. Výhodou je krásně pevné maso, kterému stačí jednoduchá úprava.Doporučení k vyšší konzumaci ryb slyšíme od lékařů i výživových poradců neustále. Faktem ovšem je, že spotřeba rybího masa u nás nijak zásadně neroste. A přitom nemusíme sahat jen po módních (a drahých) mořských rybách. Naše rybníky, řeky a potoky nabízejí spoustu velmi kvalitních sladkovodních ryb.
Jednou z nejoblíbenějších je právě pstruh. A pokud máte někde v okolí sádky nebo šikovného rybáře, rozhodně si tuhle výtečnou rybu občas dopřejte. Příprava je rychlá a velmi snadná – dobrá ryba nepotřebuje příliš dalších surovin.
Volně žijící pstruh duhový má řadu forem (mořskou, jezerní, potoční...), živí se především náletovým hmyzem, larvami hmyzu vodního a drobnými korýši, exempláře o délce přesahující 30 cm požírají menší rybky. Dožívá se 3–6, výjimečně 10 let, a při dostatečném přísunu potravy velmi rychle roste. Pochází z řek při tichomořském pobřeží Severní Ameriky, v Evropě se chová od konce 19. století (v Čechách od roku 1888). První umělá líheň pstruhů duhových vznikla už v roce 1870 na jednom z přítoků Sanfranciského zálivu.
V současnosti patří k nejvýznamnějším uměle chovaným druhům ryb, protože mu nevadí vyšší teplota vody ani umělá krmiva, potřebuje jen dostatek kyslíku. V uzavřených nádržích o rozloze až 100 ha žije v menších hejnech a živí se zooplanktonem a vodními měkkýši.
Nejčastěji prodávaní pstruzi duhoví z umělého chovu jsou k dispozici chlazení (uchovávaní na ledě) nebo mražení, případně ve formě filetů. Volně žijící pstruhy potoční lze nejčastěji koupit čerstvé ve specializovaných prodejnách. Pstruh lososovitý není název druhu, ale obchodní popis pstruha živeného krmivem obsahujícím přírodní barvivo astaxantin, díky němuž má podobně jako losos naoranžovělé maso. Lahodné rybě nejlépe vyhovuje jednoduchá příprava s minimem přísad (jemné bylinky, kmín, citron, lišky, mandle, bílé víno), pstruha lze celého i jako filet upéct na másle, grilovat s břišní dutinou naplněnou bylinkami, pošírovat, smažit nebo péct v alobalu. Vynikající je také nakládaný či uzený. Nejpopulárnějšími způsoby přípravy jsou pstruh namodro vařený v ochuceném vývaru s trochou vinného octa nebo smažený po mlynářsku obalený v ochucené hladké mouce
- Naspäť na zoznam článkov
Nejnovější články