Etika není věda - slušně na internetu
- 01.12.2021 15:44
- Internet je skvělý pro šíření informací, jelikož umožňuje oslovit mnoho lidí s minimálními náklady.
Stejně dobře jako slouží k šíření užitečných informací, však také může sloužit k šíření výroků, které někoho neprávem poškozují.
Lidé se často domnívají, že mohou své názory rozhlašovat zcela beztrestně, ale neuvědomují si, že se může svoboda slova dostat do střetu s ochranou osobnosti.
Svoboda projevu totiž zaručuje možnost zveřejňovat pouze pravdivé informace.
Může o mě na internetu každý říkat, co chce? Jednoduše nemůže.
Nepravdy nebo urážky jsou často schovávány za princip svobody projevu. Vedle něj však existuje také neméně významný ústavní princip, a to právo na ochranu osobnosti. To zahrnuje ochranu důstojnosti, jména, vážnosti a cti člověka. Pokud k něčemu takovému dojde, ten, kdo je terčem, často neví, zda si to musí nechat líbit a jak se případně bránit.
V případech, kdy vás nějaká zveřejněná informace poškozuje, půjde často o střet práva na ochranu osobnosti a práva na svobodu projevu.
Nepravdy a hanlivé výroky však rozhodně právní ochranu nemají a bude se na ně naopak vztahovat právo na ochranu osobnosti.
Rozhodně se v takovém případě nebojte bránit.
Pokud o vás na internetu někdo šíří informace, které se vás dotýkají, měli byste se rozhodnout, zda a případně jakým způsobem se budete bránit.
Snažte se hlavně vyvarovat slovům, která někoho zraňují a uráží.
Co je psáno - to je dáno!
- Zpět na seznam článků
Nejnovější články