• Pravěké technologie aneb Učíme se navzájem

• 11.10.2019 10:19
      • Žáci 6. A Jakub Marek a Radek Šimšálek si v rámci referátu do dějepisu připravili ukázku pravěkých technologií. Jednalo se o nástroje a jejich využití od paleolitu až po neolit.
      • Kluci vše nejdříve popsali a vysvětlili v prezentaci. Pak jsme se přesunuli ven, kde nám předvedli opracování kamene, drcení obilí a vrtání otvoru do kamane. Kamenným srpem zkoušeli sekat trávu a nakonec si někteří diváci zkusili, jaké je to kypřit půdu dřevěným hákem. To samé pak předvedli ještě před 6. B. Tímto jsme začali celoroční projekt Učíme se navzájem. Žáci se tak sami stanou na chvíli odborníky na danou problematiku a učí své spolužáky. Ti se mohou od nich nejen něco nového dozvědět, ale také se nechat inspirovat, aby to byli příště oni, kdo si připraví zajímavou přednášku nebo referát pro své spolužáky. Zároveň si na vlastní kůži zkusí, jak se žilo našim předkům a jak těžké bylo pěstování obilí nebo výroba tak zdánlivě obyčejné věci, jako je srp.

Projekt by měl přispět k tomu, že se děti začnou pozorněji dívat kolem sebe a pokusí se lépe vnímat přirodu, její dary a její proměny. A možná si pak budou více vážit věcí, které dnes už tak samozřejmě máme...