• Co mi může dát vážná hudba?

• 19.04.2023 15:39
      • To byl název koncertu, který žáci 8. a 9. tříd ve středu 19. 4. zhlédli v Kongresovém centru ve Zlíně.
      •

Co všechno hudba umí? Nakolik je „vážná“ hudba vlastně vážná? Existuje v ní humor? Co znamená v hudbě „improvizovat“? Jaké to je být skladatelem nebo interpretem a jak vůbec vypadá muzikantský život? Co je to beatbox?

Odpovědi na tyto otázky se posluchači dozvěděli od moderátorů a zároveň muzikantů - beatboxera Ondřeje Havlíka (známého pod pseudonymem En.dru) a klavíristy a dirigenta Zdeňka Krále. Seznámili se také s orchestrem zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů a poslechli si v jejím podání části skladeb jako jsou: George GERSHWIN: An American in Paris, Wolfgang Amadeus MOZART: La tartine de beurre (Chléb s máslem), Leonard BERNSTEIN / arr. David LUKÁŠ: Maria z muzikálu West Side Story, Zdeněk KRÁL: SMS Symphony, Call Me!

A závěr? I vážná hudba má své hity, stejně jako hudba populární. Neposlouchat hudbu je jako nečíst. Hudba totiž přináší něco, co žádná jiná věc přinést nedokáže.