• Contiregata 2018

• 24.06.2018 23:35
      • Jednou z posledních akcí v letošním školním roce byla opět CONTIREGATA v rámci Holešovské regaty.
      • Téma našeho plavidla, Bezpečné zápalky, jsme znali už vloni, protože tehdejší osmáci si svoji vizi rozvíjeli už od jara. S podzimem jsme vytáhli loňský rám a desky a začali opravovat a vylepšovat. Hoši vyřezali zlomené polystyrenové desky, dali nové, vyztužili místo překližkou a znovu slepili. Okraje polepili pevnějším styrodurem, aby se při manipulaci tolik neničily a poté předali plavidlo našim šikovným malérečkám. Linda s Adélou se pustily nejdříve do krycí desky. Pomocí dataprojektoru jsme na desky promítli obrázek sirek a ony si základní tvary obkreslily. Zbytek malování už probíhal jenom s pomocí šikovnosti a umu. Chlapci mezitím pracovali na spodním dřevěném rámu, hlavičkách sirek a dvě hlavní postavy našeho projektu, Štěpán s Martinem, rozjeli svůj majstrštyk – hasičskou stříkačku z čerpadla a motoru z Pionýra. Čerpadlo zgenerálkovali, včetně výměny hřídele a u motoru vyměnili spojku, dali nový píst a celý motor vyčistili. Motor chytal na první šlápnutí a už se pouze ladil volnoběh a řešilo, kdy startovat při Regatě a jaké mít otáčky. V posledním týdnu jsme už „jenom“ sehnali čtyři zásahové uniformy od našich dobrovolných hasičů, nechali pošít trička pro plamínky, nachystali řemínky na přilby, domalovali poškozená místa, nalepili hlavičky, vymysleli a zrealizovali zapalování sirek a další desítky drobností. A je tu pátek, nakládání jednotlivých částí plavidla, nářadí a kostýmů. Do motoru jsme dolili převodový olej a nastal problém, nejde do otáček. Rozborka, sborka karburátoru nepomáhá a čas už není. Ani domácí úkol nepomáhá, tak nastává čas na improvizaci.  V sobotu ráno se posádka v sestavě Štěpán, Martin, Martin a Vojta veze firemním vozem na Regatu, plavidlo a vše k němu s manželi Naňákovými v dodávce. Složení a vybavení plavidla zvládneme rychle a po poledni už po zásluze poutá pozornost diváků. Hoši velice dobře pochopili systém reklamy a mnoho dětí i dospělých si pořídili fotky na naší lodi i s našimi hasiči. Zbývá poslední část, plavba a přehlídka před tisíci diváků a porotou. Scénku se záškodníkem na palubě kvůli nefunkčnímu motoru pozměníme a na řadu přichází kýbl. Martin obětuje nejenom vlasy, ale i pohodlí suchého oblečení a jako jediný ze všech účastníků noří své tělo do vody. Potlesk a ovace diváků nás opravňovaly přemýšlet nad některou z odměn. Nepřišla. Trochu nás to mrzelo, ale nevadí, zkusili jsme, co umíme, dali jsme do toho plno práce a určitě mládenci získali nové zkušenosti. Třeba se jim budou v dalším studiu hodit a příští rok vymyslí osmáci plavidlo, které získá nejenom diváky, ale i porotu.