• Žáci sobě

• 21.12.2018 19:34
      • Vrcholem procesu učení je dovednost vysvětlit problém někomu jinému. Dnes žáci 3. A "učili" své kamarády v 1. B matematiku. V projektu "Žáci sobě" byla naplněna hlavní myšlenka, v níž zpětnou vazbu nepodává žákovi pouze učitel, ale i žák sám sobě, případně žáci sobě navzájem.

• Škola by měla být místem, kde se dějí zajímavé a podnětné věci pro žáky i učitele. Proto jsme se rozhodli výuku ještě více zpestřit a obměnit. Cílem bylo zapojit žáky do přípravy výuky a svoji přípravu následně prezentovat. Žáci 3. A si připravili pod vedením p. uč. Petry Sporkové aktivity v duchu metody výuky "Začít spolu" pro prvňáčky z 1. B v rámci Hejného matematiky.

Hodina probíhala pod vedením dětí ze třetí třídy – stali se z nich učitelé. Hodina začala hrou Sova. Poté se obě třídy rozdělily do čtyř skupin. V první skupině děti řešily slovní úlohu, kterou ztvárnily manipulací. Druhá skupina se potýkala s prostředím krychlových staveb, stavily podle plánu, počítaly počet podlaží, diskutovaly o správnosti provedení, hledaly a odstraňovaly chyby. V další skupině se mohli prvňáčci těšit na sčítací trojúhelníky. Zde příklady nejprve znázorňovali pomocí trychtýře a dřívek a následně řešili sčítací trojúhelník, který gradoval. A poslední skupinka si připravila krokování. Děti hledaly správné dvojice karet, správnost svého řešení ověřovaly krokováním na krokovacím páse. Celou hodinu jsme zakončili hrou Kdo dřív.

Velká chvála patří třeťákům za přípravu celé hodiny a prvňáčkům patří dík za jejich bezvadnou práci a snahu.