• Mezinárodní kuchyně ve školní jídelně

• 17.02.2019 15:19
      • V úterý 5. 2. 2019 jsme pozvali profesionály, kteří nám ukázali a uvařili tradiční přípravu pokrmů v jejich zemi. Ti připravili pro děti typická jídla tradiční vietnamské kuchyně. Při výběru jídel jsme museli přihlédnout i k tomu, aby se dala v podmínkách školní jídelny připravit, aby byla vhodná pro dětské strávníky a harmonicky doplňovala jídelní lístek.
      • Pro tématický den měla jídelna připravena propagační informace. Byl v něm uveden nejen jídelníček na příslušný den, ale také různé zajímavosti o zemi, její kuchyni a pokrmech. Při výdeji pokrmů nechyběly vlaječky vietnamské kuchyně.
        Vietnamská kuchyně je velmi specifická na suroviny a my sami bychom takové jídlo vařili jen velmi obtížně. Pan Dung Nguyen Trung si s sebou přivezl například veškeré bylinky, které pro přípravu vietnamských jídel potřebuje. I omáčky, které používal k dochucení, jsou velice specifické, mají zvláštní složení i způsob použití.
        Školáci měli možnost ochutnat nudlovou polévku Xúp ga. Na výběr byly smažené rolky v rýžovém papíru Neman rán naplněné směsí masa, hub a nudlí a dalších ingrediencí. Druhý pokrm byly restované nudle s kuřecím masem Mý xáo thit gá.
        Naše školní jídelna vaří řadu jídel, které pocházejí ze zahraničních kuchyní (mexický guláš, řecký gyros, srbské rizoto, polévka minestrone, ruský boršč, italská pizza …) Ala tato kuchyně byla vyjímečná tím, že ji připravovali skuteční profesionálové.
        Obě jídla strávníkům moc chutnala a nejinak tomu bylo s polévkou. Byla radost pozorovat děti, jak si přidávají jak polévku, tak oba dva chody.
        Při vaření panovala velmi dobrá nálada. Celý tým kuchařek si to náležitě užíval, některé se dokonce naučily pár slov z vietnamského jazyka. Akce byla zpestřením zaběhnutého pracovního režimu, získání nových poznatků a zkušeností, práce s novými surovinami.
        Chtěli bychom v akcích tohoto typu pokračovat a věříme, že příští akce bude stejně vydařená jako ta vietnamská.