• Konference Udržitelné bydlení

• 14.09.2023 22:57
      • Vybraní žáci 8. a 9. ročníku se zúčastnili konference o udržitelném bydlení.

• Udržitelnost je jedním  z tématů OSN. Je to nutná podmínka k přežití na naší planetě. I urbanisté a architekti už své projekty navrhují tak, aby splňovaly udržitelnost sociální, ekologickou, ekonomickou, dopravní a kulturní.

Naši žáci se tak dozvěděli, jak se revitalizují brownfieldy (tedy nevyužívané průmyslové, zemědělské, vojenské a jiné plochy). Dům na roku, kde se konference konala, je ukázkovým příkladem revitalizace takového objektu. Seznámili se s plánovaním rozvoje a potenciálem našeho města i regionu, zjistili, jak přemýšlí lidé jinde v Evropě a jak v porovnání s nimi vidí svou budoucnost generace Z. Nahlédli do práce urbánního ekonoma, který dovede spočítat, kde je výstavba pro město ekonomicky rentabilní. Po polední přestávce jsme si poslechli přednášku o udržitelném bydlení v kontextu evropského města, kde hlavním poselstvím bylo to, co my sami můžeme udělat pro udržitelnost. Zástupkyně z Mendelovy univerzity nás seznámila se výhodami a nevýhodami dřevostaveb, zatímco přednášející z Bratislavy ukázala krásné příklady využití poloveřejného prostoru a staronové možnosti výstavby bytových domů. Vše ukončil zástupce firmy Koma se svými úspěšnými projekty.

I když témata pro naše žáky nebyla úplně jednoduchá, každý si našel něco, co ho zaujalo a čím může přispět k udržitelnému životu na naší planetě.