• Žákovský parlament a školní jídelna

• 02.05.2024 21:31
      • Žákovský parlament je nedílnou součástí naší školy. Je to prostor pro zapojení se žáků do života školy. Podporuje zodpovědnost žáků za vlastní vzdělávání a umožňuje jim podílet se na chodu školy.
      • Od spolužáků ve třídách sbírají informace o tom, co by mohli ve škole zlepšit. Na pravidelných schůzkách parlamentu řeší, jakým způsobem těmto nápadům vyjít vstříc. Spolužáky ve třídách pravidelně informují o své činnosti a zástupci tříd po schůzce předají informace svým spolužákům.
        Během schůzky jsme se všichni společně bavili např. o velikosti porcí, složení jídelníčku, stoupajících cen surovin, jaké je množství zbytků jídla atd. Vysvětlila jsem jim, jak se vytváří jídelníček, proč je gramáž porcí tak striktně předepsaná nebo jaké těžkosti mohou nastat při přípravě a výdeji jídla. Když jsem se zeptala, jestli mají nějaké přání a dotazy ke školní jídelně, čekala jsem, že jejich tématem budou oblíbená jídla, která by chtěli uvařit. Velmi mile mě překvapilo, že by chtěli s kolektivem kuchařek strávit několik hodin při přípravě pokrmů až po samotný výdej, aby zjistili, co tato práce všechno obnáší.
        V žákovském parlamentu věříme, že společná jednání a domluva jsou cestou k nalezení vzájemného pochopení a spokojenosti🙂